Proje Açıklaması

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Kepçe kulak estetiği, kulak kepçesinin öne doğru kıvrıklığının giderilmesini sağlayan estetik operasyonlarıdır. Sadece kulağın dış kısmına müdahale edildiğinden herhangi bir işitme problemine neden olmayan, güvenli bir yöntemdir. Lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilmektedir.

Kulağın arka bölümünde yaklaşık 3 cmlik kesi ile bu estetik ameliyatı gerçekleştirilir. Kulağın görünen taraflarında herhangi bir dikiş izi kalmaz. Şekillendirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından eriyen dikiş ile kapatılarak operasyon tamamlanır. Hasta ağrı kesicilerle gerekli destek sağlandığından ameliyat sonrasında şiddetli bir ağrı yaşamaz. Yaklaşık 1 hafta boyunca hastanın bandajını kullanması tavsiye edilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak estetiğinin okul öncesi dönemde yapılması hastanın ileride yaşayabileceği psikolojik sorunların önüne geçeceğinden bu dönemde yapılması tavsiye edilmektedir.
Kulak gelişimi 5-6 yaşlarında neredeyse tamamlanmış olur. Bu dönemden itibaren otoplasti operasyonu için daha uygun olsa da daha ileri yaşlarda da yapılabilmesi mümkündür.